שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם Incorrect URL

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


הלכות בשמירת העיניים:
מִי זֹאת ?

הלכות בשמירת הלשון:
רכילות מפורסמת

מה דעתך על השמות לירן וליאן לבן ובת?


שאלה:(19/09/2012)

הרב רציתי לישאל האם השמות לירן לבן וליאן לבת טובים תענה דחוף אני רוצה לקרוא ככה לילדים שלי בשמות אלה.

תשובה:(הרב רביד נגר)

אני באופן אישי לא חושב שכדאי לכנות ילדים בשמות שהזכרת. למרות שאין איסור !
השם לירן הוא שם מקובל ומוכר לזכר , השם הזה לא מוזכר במקורות אבל המשמעות שלו חיובית , לירן = לי שמחה , לי רינה , יש מי שיאמר שהאות "ן" בסוף השם עשויה לרמוז על דינים , לכן כשקוראים לילד על שם של צדיק , כגון: שמעון , נחמן וכיוצב' , זכות הצדיק תגן בעדו להצילו מן הדין , אבל באופן כללי למרות שיש מי שלא חושש לזה כלל, אומרים שלכתחילה לא מומלץ לתת לילד שם שמסתיים ב-"ן" היות ואותיות מנצפך , הסופיות הם אותיות של דין, בכלל אותיות "שעטנז גץ" הם אותיות של דין ולא מרבים להשתמש בהם , אבל אין איסור. לכן שם שניתן לילד בברית אין לשנות אלא אם כן ח"ו הילד נמצא בסכנת חיים.

בנוגע לשם ליאן - השם הזה לא מוזכר בתורה , לא בנביא ולא בכתובים , מדובר בשם חדש שהדור האחרון המציא ולכתחילה לא כדאי להשתמש בו. מעבר לזה יש שחששו להשתמש בשם שמושך דין ומסתיים באות "ן" סופית (אך עשיתי שאלת רב ואין בזה חשש גדול) בנוסף זה לא שם יהודי ולכן אני ממש לא ממליץ להשתמש בשם זה.

לסיכום: אין שום איסור לכנות ילד בשם שמסתיים באות "ן" סופית , אבל לכתחילה אם אפשר לבחור שם שלא מסתיים באות "ן" עדיף. למשל אדם שנקרא: "ציון" ואינו שומר ברית עשוי למשוך על עצמו דינים חלילה , לכן מוסיפים שם בתחילתו או בסופו , בתחילתו "בן ציון" או בסופו "ציון מאיר" וכיוצב'. (אבל היות ואין לנו עסק בנסתרות , ראוי לשאול בר סמכא שמבין בשמות לפני שבוחרים שמות לילדים)
בשמות של צדיקים או שם מאחד השבטים אין לחשוש (שמעון , נחמן , ראובן וכיוצב')  
שלח לחבר
מדורג 5 מתוך 5, דרגו 9

דווח על בעיה