שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם Incorrect URL

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


הלכות בשמירת העיניים:
הַנִּימוּס מְחַיֵּיב

הלכות בשמירת הלשון:
לשון הרע על תלמיד חכם

והדרת פני זקן - גם פני ערבייה?


שאלה:(03/08/2012)

כבוד הרב, רציתי לשאול האם צריך לקום לפני קשישה ערביה באוטובוס או אפילו ערביה בהריון וכיוצא בזה? כי חלקם מגדלות בבטן את הדור הבא של שונאי ישראל.. תודה:) בקיצור והדרת פני זקן זה אומר גם והדרת פני ערבים?

תשובה:(הרב רביד נגר)

אני מאוד מבין את הקונפליקט , אני מוכן להבין את מי שלא קם , ערבים באמת לא ראויים שנעשה להם כבוד , בטח ובטח שלא לשונאי ישראל שמרצחים בנו , אבל אומר לך את האמת , אם אני הייתי רואה ערבייה מבוגרת או ערבייה בהיריון , אני הייתי מפנה לה את מקומי , למה?

א) מתוך אנושיות בסיסית
ב) לדעתי ייגרם ע"י כך קידוש ה'.
ג) כשאדם מרגיל את עצמו להטיב לזולת סופו להטיב לכל הבריות.

למרות שאני מאוד מבין אותך , אני חושב שראוי שתקומי , יכול להיות שיחלקו עלי בנושא הזה , אבל לא יודע לי זה נראה ממש טבעי לקום ולהטיב לאחרים.

למרות שאמרו חז"ל: "המרחם על אכזרים סופו להתאכזר על רחמנים" , אי אפשר להכליל את הדבר ולהתעלם מקיומם של אחינו הערבים. כי אם זה כך , הרי שגם אם אראה פצוע ערבי ברחוב לא אעזור לו? או ילד ערבי שנדרס? יש דברים שבאופן טבעי כל יהודי ובכלל כל אדם שנברא בצלם היה עושה , בדיוק כמו שעם ישראל דואג לעזור לגויים ולשלוח צוותי הצלה , מדוע? הרי אסור לרחם על אכזרים? אלא שיש דברים שבהם לא שייך לומר "כל המרחם על אכזרים" , אם מדובר באדם שהורשע וברור לנו מעבר לכל ספק שמדובר באדם אכזרי זה משהו אחר , אבל כאן תיארת אשה קשישה או אשה בהיריון , אז עניתי כפי שעניתי , המון הצלחה ויהי רצון שנזכה להרבות אהבה ואחווה ולקדש שם שמים ברבים אמן.

לסיכום: עלינו להיות אנושיים ולהשתמש בתכונות הנפלאות שה' חנן אותנו בהם , שרי ידוע שאנחנו היהודים , רחמנים בני רחמנים וגם אם כל הגויים כולם יעידו עלינו שאנחנו אכזריים , הרי שמעשים קטנים כאלה מעידים על הלב הטוב שלנו , אבל גם כאן לא בכל מחיר ולא בכל מצב , יש גדרים ברורים שבהם אסור לרחם על אוייבים.
שלח לחבר
מדורג 4 מתוך 5, דרגו 43

דווח על בעיה