שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם Incorrect URL

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


הלכות בשמירת העיניים:
נִצָּחוֹן בִּשְׁנִיָּה

הלכות בשמירת הלשון:
לשם איזו תועלת מותר לשמוע לשון הרע

האם מותר להוריד ולצרוב שירים ו\או משחקי מחשב?


שאלה:(18/11/2011)

שלום הרב רביד רציתי לשאול 2 שאלות קצרות. 1.האם מותר לי להוריד משחק מהאינטרנט (הורדה וצריבה) כי היום יש משחקים פירטיים ורציתי לדעת מה הדין בנושא, מותר להוריד שירים? מותר להוריד משחקים? מותר לקנות מחנות שעוסקת בצריבות פיראטיות, בקיצור מותר או אסור לצרוב? 2.יש לי כאבי צוואר והלכתי לבית חולים וזה לא כל כך עזר וזה רק מחמיר ... יש לי הרגשה שזה מה' ...אתה יודע מה זה אולי יכול להיות? על איזה מעשה אני צריך לכפר לדעתך?

תשובה:(הרב רביד נגר)

1. האם אינך חושש מגזל? אינך חושש למאן דאמר "אבדת הגוי אסורה במקום שיש 
חילול ה'?" , "האם אינך חושש לזכויות יוצרים" , האם החוק מתיר זאת? , האינך  
חושש האם היית מוכן שמישהו יצרוב יצירה שאתה יצרת ועמלת וטרחת עבורה כל 
כך הרבה? האם אינך חושש מספק גניבה? צריבת יצירות הגויים מזיקות להם , האם 
מותר להזיק לגוי? אני באופן אישי חושב שיש כאן כל כך הרבה דברים שכדאי לקחת 
בחשבון לפני שעושים מעשה. מצד שני, אם מדובר במשחקים חינמיים או במשחקים שברור מעבר לכל ספר שלא נוצרו למטרות רווח וכן אם מדובר בשיר אחד או שניים במידה וגם ככה אותו אדם לא התכוון ולא מתכווין לרכוש את כל האלבום, יתכן שיש מי שיתיר את הדבר, בכל מקרה, קראתי שיש רבנים שפסקו בנושא ואמרו שיתכן מאוד שלשירים ו\או משחקים מסויימים המופצים ברשת האינטרנט יש דין של "אבידה ששטפה נהר" וגם אם הבעלים לא מתייאש מהדבר, הרי שהדבר אבוד מבחינתו בדיוק כמו בגדיו של אותו אדם שניגש לטבול בנהר ובא גל ושטף את בגדיו ונעלמו בגדיו בים. אבל שוב, למרות הכל, אני הייתי נזהר בזה וגם אם החלטת לצרוב ו\או להוריד משחק \ שיר \ סרט \ הרצאה \ קטע או כל יצירה אחרת , הייתי מציע לך לעיין בתגובות הבאות ולקרוא מה עדיף לעשות כדי לכל הפחות למזער את הנזקים.

עיין בתגובותיי הבאות ותבין כמה כדאי להיזהר בזה:
א) האם מותר להוריד שירים מהאינטרנט?
ב) האם מותר להוריד משחק של גויים למחשב?

2. במקום לחפש תשובות מיסטיות לכאבי הצוואר הייתי מציע שפשוט תיגש להיבדק אצל רופא אני כן מוכן לנסות למצוא לך עצה טובה כדי להקל על הכאב במידה והרופאים לא הועילו. מובא בספר ראשית חכמה, שבאיבר שבו אדם פוגם בו הוא מתקן , אם אתה שואל אותי איזה תיקון יכול להיות לצוואר , שמעתי רב גדול שאמר לבחור שהיו לו כאבים בצוואר שיקבל על עצמו בלי נדר לא לסובב את הצוואר כדי להביט בנשים, אולי בע"ה זה יעזור.
שלח לחבר
מדורג 3 מתוך 5, דרגו 19

דווח על בעיה