שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


הלכות בשמירת העיניים:
בָּשָׂר לָבָן

הלכות בשמירת הלשון:
סיפור לשון הרע לצורך פרנסה

מחילת עוונות ביום החתונה - איך לכפר על טעויות איומות לפני החתונה?


שאלה:(14/04/2011)

שלום כבוד הרב, אני נערה דתיה חוזרת בתשובה,לצערי לפני שחזרתי בתשובה הייתי חשפנית באחד מהמועדונים היוקרתיים של תל אביב. כיום אני מקפידה על צניעות, טוהר המחשבה, והדיבור, אבל הזכרונות לא יוצאות לי מהראש, אני לא מבינה בכלל איך הייתי מסוגלת?! יום שלישי אי'ה אני מתחתנת בחתונה כשרה ונפרדת למהדרין, מוזיקה כשירה ושימלה צנועה ב"ה. כמה עלי להתפלל בשביל שהקב"ה יסלח לי על כל עוונותי?? איך אדע שהוא סלח לי?!

תשובה:(הרב רביד נגר)

אחותי היקרה, בראש ובראשונה מזל טוב , בנוגע לתיקונים על חטאי העבר , היות וחזרת בתשובה , אני מאמין באמונה שלימה שאם תשמרי היטב על כל הלכות טהרת המשפחה ותקבלי על עצמך לחנך את בניך ובנותיך (שיהיו לך בע"ה) בדרך ה' , מן השמים ירחמו עליך ותזכי לתיקון ראוי למעשים הנפשעים שעשית , כרגע מה שאת צריכה לעשות זה ללמוד היטב את דיני הטהרה ובע"ה בהמשך (כשתהיי ממש יציבה מבחינה רוחנית) תיאלצי לעשות תיקון על חטאי העבר, כדי להיות טהורה בעולם הזה ולהינצל מהדין בעולם הבא.

בנוגע ליום החתונה, את בהחלט צודקת יום החתונה הוא אכן יום שמסוגל למחילת עוון, כמובא במסכת יבמות דף סג: , אבל אם לומדים את הנושא לעומק , זה לא כל כך פשוט, זה תלוי בכל כך הרבה גורמים , האם העבירות נעשו במזיד , בשוגג , מתוך חוסר ידיעה , בלית ברירה , כתוצאה ממשברים קשים , בקיצור זה ממש לא פשוט לכן לדעתי ראוי שבעתיד בע"ה תעשי תיקון על חטאי העבר. כדי להבין קצת יותר את עניין התיקונים צפי בקטעים הבאים:

א. תיקונים - פרשת ויקהל
ב. תיקונים - פרשת שמיני
ג. תיקונים - פרשת תזריע

בכל מקרה, אם עשית תשובה באמת , יש לך הבטחה מ-"ריש לקיש" שמן השמים יתנהגו איתך במידה של חסד,  "אמר ריש לקיש גדולה תשובה שזדונות נעשות לו כשגגות"  (מסכת יומא דף פו:) בכל מקרה התשובה הגדולה ביותר (לדעת הרמב"ם) היא העובדה שלא חוזרים על אותה טעות.

בונגע להרהורים ולמחשבות , אי אפשר למחוק ברגע מחשבות מהעבר , זה חלק מהייסורים שנגרמים כתוצאה מהחטא , אבל אם תקפידי לומר כל יום "גלוי דעת" זה יועיל לך מאוד , כדי להבין מה זה גילוי דעת לחצי כאן: "גילוי דעת"

עייני בתגובות דומות שכבר כתבתי בנושא.
א. איך אני יכולה לכפר על החטאים שלי , עשיתי טעויות נוראיות?
ב. בעברי עשיתי חטא שאני מתבייש להזכיר בכלל , איך אפשר לתקן?שלח לחבר
מדורג 5 מתוך 5, דרגו 10