שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם Incorrect URL

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


הלכות בשמירת העיניים:
מִלְכּוּד

הלכות בשמירת הלשון:
אדם הנאמן לו כבי תרי - כשני עדים

שירות לאומי - למה אסור לעשות שירות לאומי?


שאלה:(06/08/2010)

שלום הרב, רציתי לדעת מדוע לבנות רווקות אסור לנהוג עד החתונה? ומדוע אסור לעשות שירות לאומי? תודה רבה:]

תשובה:(הרב רביד נגר)

בנוגע לאיסור הנהיגה , הכל תלוי במנהג המקום , יש מקומות שלא נהוג שלאשה יהיה רישיון ומן הראוי לא לפרוץ גדר , אבל ברוב המקומות מותר לאשה לנהוג ולהוציא רישיון , זו שאלה שעסקו בה הפוסקים יש מי שמתיר ויש מי שאוסר ולכן כל אדם צריך לעשות לו רב, אם הרב שלו מתיר אז מותר אם הרב שלו אוסר אז אסור.

בנוגע לשירות לאומי , הכל תלוי בשאיפה של אותה בת מלך.
אם היא רוצה להיות בת מלך אמיתית , עם יראת שמים וצניעות.
שלא תחשוב הרבה , שפשוט תסתכל על בנות השירות ועל בנות המדרשה
יש שוני מהותי בסגנון הצניעות , הלבוש , הדיבור והחשיפה , אני לא מכליל אבל
לא צריך להיות גאון כדי לראות את בנות השירות הלאומי עם חצאיות קצרות יחסית
לעומת בנות המדרשה שהולכות כמו מלאכיות עם חצאיות ארוכות ושרוולים צנועים.

כל זמן שלא עוברים על ההלכה והשרוולים ארוכים דיו 10 ס"מ אחרי המרפק ו-10 ס"מ
אחרי הברך אפשר עוד לדון לכף זכות , אבל שוב , הכל תלוי בשאיפה של הבת מלך.

לעניות דעתי , שירות לאומי זה דבר גדול ונפלא , אבל לא מתאים לבת מלך צנועה וכשרה ורק במקרים בודדים כשנשמרים גדרי הצניעות יש מקום להתיר את הדבר
אולי ליחידי סגולה , אבל גם במקרים כאלה דעתו של הרב מרדכי אליהו לא הייתה נוחה לגמריי.

בכל מקרה , יש רבנים שמתירים ויש רבנים שאוסרים , ולמרות שדעת רבנים רבים במגזר הדתי לאומי להתיר הרב מרדכי אליהו גילה דעתו בגלוי לאסור את הדבר והוא התיר את הדבר רק ליחידי סגולה שהיו נועצים עמו ביחידות ולא כהוראה לכלל ישראל , היות והדבר כרוך בניסיונות רבים וודאי וודאי שמי שיכולה לעשות מדרשה ולא שירות לאומי זה עדיף. כמו כן דעת גדולי הדור בציבור החרדי היא לאסור משום שאין זה מדרכי צניעות שכן ברוב המקומות יש ערבוביה בין גברים לנשים , הנערות חשופות לניסיונות לא פשוטים , הרבה פעמים נכשלים בנגיעות אסורות , הרבה פעמים מגיעים לידי שחוק וקלות ראש , בהרבה מקרים שמענו על נערות בדירה של בנות שירות שמארחות גברים בדירה
 
בשירות הלאומי מצויות גם בנות שאינן יראות שמים והן מקלקלות בנות יראות שמים שעושות איתן שירות לאומי ובסוף הרי שהבנות הדתיות מיתדמות להן , כמו כן יש מי שסובר ששירות לאומי זה כמו לעשות צבא בלי מדים , שכן גם בשירות לאומי נחשפים לסיטואציות של ייחוד ושל צחוק וקלות ראש , את כל זה בת מלך יכולה למנוע ברגע שהיא הולכת לשנת מדרשה , אם את שואלת לדעתי? בזמן היקר ביותר בחייה של נערה, שהוא הזמן של הנערות שבו היא אמורה ללמוד הלכות , (כדי לא להכשיל את בעלה באכילת טריפות) הזמן היקר והחשוב ביותר שבו בת מלך צריכה לעבוד על המידות שלה ועל היראת שמים , הזמן היקר ביותר בחייה שבו היא אמורה להישמר ממראות אסורים מאתרים של פריצות , מהצעות מגונות ברחוב , מחיוכים מיותרים , מצחוק וקלות ראש , התקופה שבה צריכה בת מלך להיות רצינית ולחשוב על העתיד שלה , זה הזמן הטוב ביותר והראוי ביותר לעלות למדרשה , שם אחרי תקופה של שנה שבה מעצבים את הרוחניות שלה , את המידות שלה את היראת שמים שלה , הרי שהיא מוכנה לצאת לשידוכים ולהכיר בחור איכותי ולא בחור ברחוב !

אם בת מלך כל כך רוצה להתנדב ולשרת את המדינה הרי שהיא יכולה לעשות זאת אחרי שתשרת בראש ובראשונה את האינטרסים שלה , התרומה הכי טובה שבת מלך יכולה לתרום לעם ישראל זה שתשמור על הקדושה שלה ועל הצניעות שלה ולא תכשיל את עם ישראל ותפיל חללים מעם ישראל , בשירות לאומי לא מחנכים את בת המלך לא ללכת עם חצאיות קצרות , לכאורה נראה שמותר להן ללכת עם חצאית עד הברך כשרגליה חשופות ואינה גורבת גרביים להסתיר את גופה ועורה , ויש שהולכות ברגליים חשופות עם סנדלים או נעלי אצבע , וכי זו צניעות ? וכי יש בזה יראת שמים ?
וגם אם יש מי שמתיר את הדבר וכי שייך להתיר לכתחילה לבנותינו ללכת כך?

לעניות דעתי בת מלך שעושה שירות לאומי מפסידה את התקופה הנפלאה והחשובה של חייה בה יכלה להתקדש יותר ולהיות צנועה יותר , כמה בנות שירות לאומי מתירות לעצמן להתכתב בפייסבוק? לדבר עם גברים ולערוך שיחות נפש בחושבן שהדבר מותר לכתחילה , ללכת שלא בצניעות ! בקיצור , יש בנות שירות לאומי שבזכות הבית הקדוש שממנו באו הן מצליחות להחזיק מעמד למרות הכל אבל אין הרבה בנות כאלה והיות והולכים על פי רוב , רוב הבנות שעושות שירות לאומי לא לובשות חצאיות ארוכות וחולצות ארוכות וכן חשופות לגברים כמו בעבודה רגילה בזמן החשוב ביותר בחייהן שבו לפחות הן צריכות להתקדש ולקבל כלים ובסיס לחייה, אח"כ אחרי שכבר קיבלת בסיס וזכית בבן מלך, מותר לעבוד במקומות שיש בהם גברים אבל בהתחלה צריך להיות קצת יותר צנועים וקצת יותר קפדניים כדי שאח"כ היא תחזיק מעמד , בית שהיסוד שלו בנוי היטב מחזיק מעמד , אבל בית שהיסוד שלו (גיל הנערות) פגום , ומרבים בו צחוק וקלות ראש , איך אפשר להקים בית אם היסוד מעורער? בקיצור אני מקווה שנתתי לך חומר למחשבה , את מוזמנת לצפות בקטע הבא: "שירות לאומי" . בהצלחה ובשורות טובות.

שאלות ותשובות דומות בנושא:
1) מי אמר שאסור לעשות שירות לאומי? אני רוצה הוכחה !
2) לדעתי שירות לאומי זה בזבוז זמן גדול אבל ההורים שלי מכריחים אותי
3) חברה שלי אמרה לי שאני אוכלת חינם כי אני לא עושה שירות לאומי - נעלבתי.
4) הרב מרדכי אליהו זצ"ל אמר ברדיו שרק כשאין שום ברירה אפשר במקומות צנועים.
לקריאת שו"ת בנושא שירות לאומי לחצו כאן: "האם מותר או אסור לעשות שירות?"
שלח לחבר
מדורג 3 מתוך 5, דרגו 26

דווח על בעיה