שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


לא הבנתי מה לחפש? בחור שלומד או בחור שעובד ולומד?


שאלה:(02/09/2010)

לרביד שלום ראיתי שאתה פה באתר אומר שמותר ללמוד חצי יום ולעבוד חצי יום אבל עובדה שזה לא רצון השם לכתחילה כי זה קטנות אמונה וגם בדור שלנו אדם שעובד בא מאוחר והיצר הרע אומר לו נו לך תעלה לישון אתה עייף ואז חס ושלום ככה הבית יכול להראות אשמח לתשובה ממך אשריכם פה על האתר בזכות זיכוי הרבים הגאולה קרובה

תשובה:(הרב רביד נגר)

בראש ובראשונה אני באופן אישי חושב שכל יהודי כל בן מלך חייב ללמוד לפחות שנה אחת בישיבה כדי לקבל כלים להתמודד עם הזוגיות ועם החיים, להיות מחובר לאדם ירא שמים שיאיר לו את הדרך וינקה אותו מחטאי הנערות שלו. אני קורא לזה שנה "מכבסה" אח"כ הוא יכול לבחור להמשיך ללמוד בישיבה יום שלם(במידה והמצב הכלכלי שלו מאפשר לו) או להיכנס לכולל (חלק מהיום, שלוש שעות, חמש שעות, חצי יום)
אשרי מי שזכה לקבוע עיתים לתורה בדור הקשה הזה ! אני באופן אישי חושב שבדור הזה קשה מאוד לנערים או לבחורים להתרכז בלימוד ולהתבטל ולקרקע את עצמם ללימוד תורה , הלוואי והיו מצליחים כולם ללמוד יום שלם, אבל המציאות בשטח מגלה שהרבה נושרים ובורחים. לכן אני מציע פתרון שימנע בעיות של שלום בית שעשויות להיווצר כתוצאה מקשיים כלכליים, או ויכוחים אידיאולוגיים, במיוחד כשיש בבית ילדים קטנים ואין להם מה לאכול וכל הבית הולך לפצצת זמן מתקתקת, עם כל הבטחון שלנו בה' יתברך הכסף לא מגיע מהשמים (כסף מינימלי שחייבים כדי לספק את צרכיהם של בני הבית) ! עובדים קשה בשבילו, זו כוונת הפסוק: "בזיעת אפך תאכל לחם" האדם נענש ! אין מה לעשות עלינו לרצות את העונש ולקבל אותו באהבה. מי שמסוגל לשבת וללמוד תורה ואינו מתפרנס מן הצדקה שישב וילמד תורה כל היום, זכות גדולה היא לו והלוואי שלי הייתה את הזכות הזו.  אני אישית מאמין בתורה ועבודה אדם צריך ללמוד כמה שיותר אבל אל לו להטיל את פרנסת הבית רק על אשתו, שכן הוא זה שנשבע לפרנס את אשתו ולא היא נשבעה לפרנס אותו, אשרי אשה שזכתה לפרנס את בעלה ולאפשר לו ללמוד תורה.  אבל חשוב שגם הוא יעבוד בעת הצורך שהרי כל תורה שאין עמה מלאכה סופה בטלה וגוררת עוון. רצון ה' הוא שכל יהודי יעשה מה שהוא נשלח לכאן לעשות עם התנאים שקבל לעשות זאת, ה' שלח כל יהודי עם תפקיד אחר ! יש אנשים שהתפקיד שלהם ללמוד תורה כל היום ויש כאלה שיש להם תפקיד קצת שונה, הלוואי שכולנו נלמד כל היום, לצערי הרב בני נוער רבים הולכים לאיבוד כשדורשים מהם ללמוד כל היום, לכן כדאי להתחיל בכמה שעות בשבוע ובע"ה לשאוף תמיד לעלות מעלה מעלה, בע"ה בקרוב נזכה שכולם ילמדו כל היום כולו וה' יפרנס את כולנו משום שתתבטל קללתו של האדם הראשון "בזיעת אפיך תאכל לחם" אבל בהחלט אין מציאות שהבעל לומד כל היום והאשה לא עובדת והבית מחזיק מעמד, כשיש צורך הבעל מחוייב לסייע לאשתו, כשהמצב הכללי מאפשר, זכות גדולה היא לבעל לשבת וללמוד כל היום ! בשורות טובות.
שלח לחבר
מדורג 5 מתוך 5, דרגו 32