- רבניםנט" />

שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם Incorrect URL

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


קוראים לי אביה ואמרו לי שזה שם של מלך רשע


שאלה:(22/12/2013)

שלום הרב,
קוראים לי אביה ואני בת.
קראתי עכשיו באינטרנט בכל מיני אתרים שהשם הזה לא טוב ובמיוחד לבת כי היה מלך רשע בשם הזה והוא מת צעיר..
מה דעתך? כדאי לשנות שם בגלל זה למרות שלדעתי זה לא משפיע עליי כ"כ ..?


תשובה:(הרב רביד נגר)

אחותי היקרה.
בעולם יש אנשים אופטימיים ויש אנשים פסימיים , יש חכמים שרואים את חצי הכוס המלאה ויש חכמים פחות שרואים את חצי הכוס הריקה. אנחנו צריכים לראות תמיד את הצד החיובי את חצי הכוס המלאה וזה סוד חכ"ם - ראשי תיבות חצי כוס מלאה.

אביה בן רחבעם באמת היה מלך רשע , אבל יש גם צדיקים שנשאו את השם אביה , ככה שלא צריך להסתכל רק על הרשעים , חוץ מזה לאמא של חזקיהו המלך קראו אביה ככה שאת ממש לא צריכה לדאוג. ואם את בכל זאת דואגת , אני בטוח שאם גדול הדור יתן לך אישור להשתמש בשם הזה , לא תדאגי נכון? אז אכתוב לך את דעת מרן הרב חיים קנייב'

מעשה שהיה בעניין השם אביה.
כששאלו את הגאון הרב קנייבסקי , האם בת שנקראה בשם אביה צריכה לשנות את שמה? הוא ענה שלא צריך לשנות. עיון בתגובה הבאה יועיל מאוד: "האם לשנות את השם אביה?"
שינוי שם הוא לא דבר פשוט , לא צריך למהר לשנות שמות , שמו של אדם מעיד עליו ואם כך קראו לו הוריו , אין למהר לשנות אלא אם כן מדובר ברשע. במקרה הנ"ל למרות שיש מאן הסתייגויות , אם קוראים לבת על שם אמו של חזקיהו או על שם צדיקים שנקראו בשם זה , אין ממה לחשוש לעניו"ד. בכל מקרה לכתחילה עדיף לעשות דעת תורה.

שאלה דומה: "מה דעתך על השמות אביה , אביגייל , איילה?"

לסיכום: יש שיאמרו שלכתחילה לא כדאי להשתמש בשם זכרי לנקבה , אבל בדיעבד אחד מגדולי ישראל הורה שאין עם זה בעיה וכן כתב בספר "ולקוראי שמו". לכן אני ממש לא חושש. להיפך אני חושב שאביה הוא שם מדהים , פשוט לכתחילה אני תמיד מציע לתלמידים לא לתת לבנות שמות זכריים , או שמות שמצויים בזכר , אבל אם מדובר בשם שמופיע במקרא כשם של נקבה , אין מה לחשוש. בכלל כל שם שמופיע במקרא אפשר להשתמש בו כל זמן שהיה צדיק שנשא שם דומה. בהצלחה ובשורות טובות.


שלח לחבר
מדורג 0 מתוך 5, דרגו 0

דווח על בעיה