שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


הלכות בשמירת העיניים:
מָה יִקְרֵה אִם...

הלכות בשמירת הלשון:
לשון הרע על אמת או שקר

אנחנו זוג מאוד מבוגר והבן הדתי שלנו לא בא לבקר אותנו בשבת


שאלה:(01/01/2013)

שלום , אנחנו זוג מאוד מבוגר ויש לנו בן אחד מתוך 4 ששומר שבת ולא נוסע ולכן הוא לא מגיע אף פעם לביקור רק מצלצל לעיתים איפה כיבוד אב ואם? הבן לא יכול להגיע כי הוא גר רחוק ועובד כל השבוע מהבקר עד הערב. יש לו רכב ממוזג אוטומטי עם כל הנוחיות תענוג ממש איפוא החטא והעוון..

תשובה:(הרב רביד נגר)

שלום וברכה , אפתח ואברך אתכם שתזכו לאריכות ימים ושנים בע"ה בבריאות ושמחה
. הורים יקרים כתוב בתורה: "איש אמו ואביו תיראו ואת שבתותיי תשמורו" , מכאן למדו חכמים, שחייב האדם לכבד את הוריו , אך אם יאמרו לו הוריו לחלל את השבת אסור לו לשמוע להם משום שגם הוא וגם הם חייבים בכבוד ה'. אז עם כל הכבוד לעובדה שהבן גר רחוק וכל השבוע הוא עובד מהבוקר עד הערב , אם ההורים שלו חשובים לו ואני בטוח שאתם מאוד חשובים לו , עליו למצוא זמן במהלך השבוע לבקר אתכם גם אם זה אומר שעליו להקריב יום עבודה או לקחת יום חופש לפעמים , אם הוא היה חולה ח"ו , אני בטוח שפתאום הוא כן היה מוצא זמן , אז אני מאחל לו להיות בריא ולמצוא זמן.

בכל אופן , אין קשר בין הרכב הממוזג והנוחות לחילול שבת , גם להדליק אור אסור ואין בזה קושי , זה לא עניין של נח לא נח , זה עניין של אסור או מותר , אסור להפעיל חשמל בשבת כי זה תולדה של אש וכשם שאסור להדליק אש בשבת שנאמר: "לא תבערו אש בכל מושבותיכם ביום השבת" , אסרו חכמים להדליק חשמל , כי חשמל הוא תולדה של אש (כמו אב ובן) והיות ואדם שמחלל שבת , עובר על איסור חמור אני מבין למה הבן שלכם לא מעוניין לנסוע ולהגיע אליכם בשבת , כי הוא מאמין בשכר ועונש והוא מאמין ששבת זה מקור הברכה שלו ועם כל הכבוד שלי אליכם , אין שום היתר שהבן שלכם יחלל שבת , אם הוא מאוד רוצה לבוא אליכם תזמינו אותו כבר מיום שישי ושיחזור במוצ"ש , זה בתנאי שתכבדו אותו ותאפשרו לו לאכול אוכל כשר , בכלים כשרים ולא מוטרפים חלילה, אם אין לכם אוכל כשר וכלים כשרים ואתם לא מפרידים בין בשר לחלב , יכול להיות שאתם אנשים ממש מקסימים אבל עליך להבין שזה קצת יותר מסובך כי אסור לו לאכול אוכל בכלים שלכם , אבל זה לא אומר שאין לזה פתרון , הוא כן יכול להביא כלים מהבית ואוכל מהבית ולאט לאט ללמד אתכם את ההלכות בנושא ואם תהיו מוכנים להקשיב ולקבל אז לא תהיה בעיה.

יש המון הלכות בנושא ואין להתייחס לדברים בצורה גורפת וחד משמעית , אם להורים אין כלים כשרים זה לא אומר שלא הולכים לבקר אותם , כל ילד חייב לבקר את הוריו ולהכיר להם טובה על כל מה שעשו עבורו כל ימי חייהם כחלק מהכרת הטוב שלו אליהם , אבל גם ההורים צריכים להתחשב בבחירה של הבן שלהם ולכבד את רצונו ולכן כדי ששני הצדדים יבינו אחד את השני , חייב שדעת תורה תכוון ותדריך אותם , אחרת במקום שהתורה תקרב בין בן להוריו , התורה עשויה לגרום לבן להתרחק מהוריו כפי שקרה במקרה שלך לצערי , אם תרצו אשוחח עם הבן שלכם בפלאפון ואנסה לעזור לו לפנות זמן כדי להיפגש אתכם , או למצוא פתרון כדי לאפשר לכם לראות אותו ולראות את הנכדים המקסימים שלכם , אני בטוח שאתם אנשים מקסימים ואם בחרתם להתייעץ ולשאול שאלה , זה רק מעיד על הרצון שלכם ללמוד ולהבין , אתם אנשים מכובדים ונפלאים ויהי רצון שתזכו שהבן הדתי שלכם יכבד אתכם לא פחות משאר הבנים והבנות המקסימים שלכם.

לסיכום: אני ממש מצטער שהבן שלכם לא בא לבקר אתכם , זה לא נאה ולא יאה , אבל אני גם מצטער שבגיל כל כך מבוגר עדיין לא זכיתם להבין ערכה של שבת מה הוא , שבת היא מקור הברכה של כל יהודי , ניכר שאתם באמת שואלים מתוך תמימות , ואני בטוח שאם תלמדו , תבינו ששבת זה לא עניין של נוחות , מלאכה זה מלשון מלאך , אנחנו צריכים להידמות למלאכים , עבודה זה מלשון עבדות , עבד , בתורה כתוב: "לא תעשו כל מלאכה" - בקיצור ה' מבקש שבשבת נדמה למלאכים , בשורות טובות.


.

שלח לחבר
מדורג 5 מתוך 5, דרגו 17