שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


הלכות בשמירת העיניים:
לָדַעַת וְלִזְכֹּר

הלכות בשמירת הלשון:
לשון הרע על מנת שיוכיחו את חבירו

אני ממשפחה חרדית ורציתי עצה , מה עדיף? חרדי או עובד ולומד?


שאלה:(29/07/2011)

שלום הרב, אתה פשוט תותח! אני בת למשפחה חרדית בגיל השידוכים. אחיי אברכים מלבד אחד שעובד ואחיותיי נשואות לאברכים. אני יודעת שלהיות אשת אברך זה האידיאל, אבל אנלא מצליחה לגרום לכך שזה יהיה האידיאל שלי. בגלל שיש לי אח עובד והוא בחור מדהים, אין לי בעיה לקחת בחור עובד. ברור שישנו הבדל בין בית שמוקם עם אברך לבית שמוקם עם בחור עובד וזה ישפיע גם על הילדים שיבואו בעז"ה. זה נושא חשוב וזה לא נותן מנוח. תודה..

תשובה:(הרב רביד נגר)

אחותי היקרה, תודה רבה על המחמאות, לדעתי הדבר לא תלוי בבעל, הוא תלוי באשה, ככל שהאשה מבינה יותר את משמעות לימוד התורה ואת ערכה של שעת לימוד אחת, תאמיני לי שהיא תמסור נפש כדי לזכות בבן תורה שימסור נפשו על לימוד התורה והיא תעזור לו ותסייע לו בכל דבר אפשרי, אין לי ספק שאחיך ואחיותיך זכו להקים בתים נאמנים בישראל ואלה שעדיין לא זכו יזכו בעתיד, כמו כן אין לי ספק שאת נערה חכמה ונבונה, אולם, אני מניח שקשה מאוד לוותר על העולם הזה, על הפייסבוק, על סרט טוב, על חיי נהנתנות, על רכב מפואר, דירה מפוארת, פרנסה בשפע, מי לא רוצה להתפנק?

ההבדל היחיד בין בית של "אברכים" לבית של "בעלי בתים" לדעתי , היא לא הכיפה ולא הקדושה, היא היכולת שלהם לוותר על הנאות גשמיות מופרזות ולהסתפק במועט, יש אנשים שמסוגלים להסתפק במועט ולהקריב מעט מהעולם הזה כדי לזכות בחכמה קדושה ויראת שמים ויש אנשים צדיקים לא פחות שפשוט לא מסוגלים לוותר על תאוות העולם הזה והם מעדיפים לעבוד את ה' מתוך שפע שמחה ועושר, הם לא פחות צדיקים, אבל יש להם פחות זמן ללמוד ולהתעלות ברוחניות ויראת שמים...

אברך יכול לשבת, ללמוד, להתעלות, לסיים עוד מסכת, עוד ספר הלכות, וכד'..
בעלי בתים מסתפקים בד"כ בלימוד גמרא ומוסר ואינם חפצים להיות מורי הוראה או גדולי הדור, הם מסתפקים בתלמוד תורה, בהעברת שיעורים בבתי ספר או בחינוך, לדעתי כל אדם בא לעולם כדי לתקן תיקון שונה ועלינו לכבד האחד את השני !!!

אבל אם את שואלת אותי , במה כדאי לך לבחור? איזה דרך ראוי שתסגלי לעצמך, התשובה שלי היא, אברך ! אין ברכה גדולה יותר מאשר להתחתן עם אברך ירא שמים אמיתי , לא צבוע ולא שבבניק ! אברך אמיתי שיחנך את בניו ללמוד תורה , אין שכר גדול יותר מזה לאמא בעולם הזה , אמא שבניה לומדים תורה ומעלים קרנה של תורה בעולם זוכה לכתרה של תורה וקוצרת פירותיה גם בעולם הזה וגם בעולם הבא , לעומת זאת אשה שנישאה לבעל בית שעובד ולומד , אולי זוכה להנאות בעולם הזה ולרווח , אך שכרה לא מתקרב לזכות של נערה שזכתה באברך שמוסר נפש על לימוד התורה , בחינת "אדם כי ימות באוהל" , כולנו יהודים , כולנו כשרים , כולנו אוהבים את ה' , אבל לכל אחד מאתנו יש שכר שונה , מדרגה שונה והלוואי שנזכה ללמוד תורה מתוך נחת...

עכשיו כולם טרודים בצער הפרנסה , לדעתי גם אברך שנקלע לקשיים כלכליים, חייב לצאת לעבוד ולפרנס את אשתו וילדיו , שהרי על כך הוא נשבע בכתובתו , אולם , אם יש לו אפשרות כלכלית לשבת וללמוד תורה כל היום וודאי שזה עדיף ! בדור שלנו זה אומנם לא פשוט , במיוחד לא כרגע לאור המצוקה הכלכלית הקשה ואשרי מי שזוכה לשבת וללמוד באוהלה של תורה תדיר , אך אם אין לו אפשרות כלכלית והדבר גורם צער גדול לאשתו וצאצאיו , מן הראוי שיצא וידאג לפרנסת אנשי ביתו.

שוב , הכל תלוי באשה , ככל שתעריכי יותר שעה של לימוד תורה תדעי מה לבחור ! לכן ככל שנערה מתחזקת יותר ולומדת יותר , הסיכויים שלה לזכות באברך ירא שמים גדולים יותר , אבל שוב , לא כל בחור שחוזר בתשובה הוא אברך ירא שמים , ראוי לבדוק את הנושא הדק היטב ולא לקפוץ מהר מדי למים העמוקים.

דעתי האישית היא שכל אדם צריך לקבוע עיתים לתורה ומצד שני למצוא זמן לדאוג גם לפרנסת אנשי ביתו כפי שהתחייב על כך בחופה , השאיפה של כולנו היא להתייצב מבחינה כלכלית , לדאוג לבית ולצרכים בסיסיים כדי שבע"ה נזכה לשבת וללמוד תורה כאברכים בנחת מתוך הרחבת הדעת ונעימות אבל הניסיון הגדול הוא ללמוד למרות הכל למרות הניסיונות , למרות הפיתויים, למרות קשיי הפרנסה זו מסירות נפש.שלח לחבר
מדורג 3 מתוך 5, דרגו 34