שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם Incorrect URL

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


הלכות בשמירת העיניים:
אֲבָל בְּמִקְרֶה רָאִיתִי...

הלכות בשמירת הלשון:
המסיח לפי תומו

מלצרות


שאלה:(01/02/2010)

בס"ד שלום רביד...קודם כל תודה על הכל! אתה מאוד מחזק ובעזרת השם שבזכות זה תזכה לזיווג הגון עוד השנה! .אמן. יש לי שאלה: אבא שלי הוא מנהל מלצרים באולם (באולם הזה יש בקושי אירועים דתיי'ם והרבה אירועים חילוניים) הוא רוצה שאני ילך לעבוד איתו בימים שאני לא לומדת(בימי שישי בבוקר עד הצהריים לפני כניסת שבת)אבל שמעתי שאסור לאישה למלצר..אבל מצד אחד אם אני יעבוד אני ירויח די טוב לגיל שלי וזה מקל על הממשפחה שלי מבחינה כלכלית..ובכלל אני לא רוצה להיות תלויה על ההורים שלי(כי תאמת יש לי הרבה בקשות חח) השמח אם תעזור לי בזה וסליחה על הטרחה.. "בורא עולם אין עוד מלבדו.."

תשובה:(הרב רביד נגר)

אחותי היקרה, במלצרות עשויות להיות הרבה בעיות הלכתיות, כדאי לך לבדוק ולברר היטב אם כדאי להיכנס לזה, את עשויה להיכשל בנגיעות אסורות בין טבחים או מלצרים אחרים אליך, את עשויה להיכשל ולצפות בריקודים מעורבים, את עשויה להיכשל כאשר גבר יכניס את ידו לכיסך להכניס לך "טיפ" אם המסעדה או האולם לא שומרים על גדרי הצניעות או אם האוכל המוגש אינו כשר למהדרין את עשויה להיות מסייעת לדבר עבירה ולהאכיל אנשים טריפות, אם את מחייכת לעוברים ושבים והם באים כתוצאה מכך לידי הרהורי עבירה בגלל שאת לא לבושה כל כך בצניעות, לכן צריך לברר אם כל התנאים האלה לא פוגמים בקדושתך.

א. לבוש צנוע
ב. אוכל כשר
ג. הפרדת בנים בנות
ד. בעיית הטיפים
ה. נגיעות אסורות
ו. אווירה מקררת
ז. טבחים או בוס שנוגעים בך
ח. צפייה בריקודים מעורבים


בקיצור להלן "ח" שלבים להישמר מן ה-"חטא" חחח

אבל אם את ממש טרודה בפרנסה ואינך מצליחה למצוא עבודה כשרה ייתכן שיש בסיס להקל בזה משום שייתכן שיהיה לך גדר של "טרוד במלאכתו" אבל לכתחילה אם את שואלת אותי, לא כדאי להתקרב לדברים האלה.

אם את מגישה למשל אוכל שהוא לא כשר, או למשל להגיש בשר וחלב ביחד, אז הדבר תלוי, אם האנשים לא יכולים לקחת את האוכל לבד ורק את יכולה להגיש להם אותו אז את עוברת על איסור מהתורה. אבל אם הם כן יכולים לקחת את האוכל לבד אז זה רק איסור דרבנן, אבל בלי קשר אין היתר לעבור לא על איסור מהתורה ולא על איסור דרבנן שניהם חמורים מאוד !!!

אני מכיר בחורה שעובדת בשבת במלצרות, אבל היא עובדת בקייטרינג כשר למהדרין (אם אני לא טועה גם בבית מלון לפעמים) היא מקבלת את השכר שלה עבור עבודתה בשבת במוצאי שבת, היא עובדת לפרנסתה כדי לכלכל את לימודיה במדרשה. היא אמרה לי שרב התיר לה לעבוד בשבת אם כל התנאים של המקום לא חורגים מגדרי הצניעות והדבר נקרא: "שכר שבת בהבלעה"
אבל בשביל שזה יהיה מותר היא צריכה להתחיל לעבוד מעט לפני שבת ולסיים מעט אחרי שבת.

אני באופן אישי לא חושב שזה ראוי כי כולנו יודעים שכל מלצר מחפש טיפ שמן אז הוא מתחנף לשולחן שלו וכל רגע רק מחייך חיוך צבוע חחח, אז כשגבר עושה את זה אין בזה בעיה אבל כשבחורה מחייכת מתחנפת ומתקרבת יותר מדי ללקוחות,, יש בעיה, בנוסף, אם בחורה כבר החליטה להיות מלצרית למרות הכל, מן הראוי שתמלצר לשולחנות של נשים ולא של גברים ואם היא ממלצרת לגברים מן הראוי שהשיחה והדיבור יהיה בצניעות ולא מלווה בעודף חיוכים מיותרים למטרות אקסטרה טיפים, אגב גם את הטיפ שתבקש לא לשים לב ביד אלא למסור לבחורה שתמסור לה... בקיצור סיפור מהסרטים להיות מלצרית לא פשוט בכלל.

אבל שלא תתבלבלי, אם את שומרת על גדרי הצניעות ויש באולם אווירה צנועה ויחס של כבוד למלצריות, כל זמן שנשמרת הצניעות והלבוש מכובד וראוי, אין שום בעיה מעיקר הדין שבת ישראל תמלצר, אם אחד התנאים לא מתקיים, צריך להתייעץ עם רב, אני לא הייתי מתיר לבת שלי לעבוד במקום כזה משום שהגמרא אומרת במסכת קידושין דף פ"א אמר שמואל: "אין משתמשין באשה" ולמרות שאח"כ הביאו ביסוס להתיר שימוש בנשים באותה גמרא, אני חושב שבת מלך לא צריכה להסתובב באולמות ולהסתבך בכל מיני בעיות הלכתיות בנושא צניעות אבל אני לא רב.
תגיות:שלח לחבר
מדורג 4 מתוך 5, דרגו 42

דווח על בעיה