שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם יב תמוז התשעח

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


הלכות בשמירת העיניים:
סֵפֶר הַחִנּוּךְ

הלכות בשמירת הלשון:
כאשר כבר קיימת שנאה

כיסוי ראש או פאה? מבולבלת מאוד


שאלה:(11/09/2011)

שלום לכבוד הרב, התייחסת לנושא כיסוי הראש והפאה לנשים אשכנזיות וספרדיות שלהן נאסר לשים פאה, דבר זה מעורר בי תמיהה רבה, מדוע הרחוב צריך להיות מודגש ש-"אני" אשכנזיה ו"אני" ספרדיה, דבר שגורם לקיטוב גדול יותר בציבור, דבר שמוביל למצב של אני יותר "טובה" ממך כי אני חובשת פאה ואת חובשת כיסוי ראש ויש לציין עוד שהפאה שמסתובבת ברחובות העיר החרדי הינן פאות שנראות כשיער אמיתי לכל דבר והן נראות יפות יותר משיערן הטבעי!!! כמו כן רוב הרבנים האשכנזים גם כן אוסרים את הפאות. מה תשובתך בעניין הנ"ל .

תשובה:(הרב רביד נגר)

אחותי היקרה, להבא פשוט תעייני בתשובות שמופיעות כבר באתר, יש באתר המון תשובות שכבר עניתי בנושא, חבל שאינך משתמשת במנוע החיפוש, אם היית כותבת במנוע החיפוש את המילה: "פאה" היית מוצאת תשובות רבות.

אמרו חז"ל אין הברכה שורה אלא בדבר הסמוי מן העין, לכן כל אשה שמכסה את ראשה ולא מפנה אליה מבטים ומושכת אליה תשומת לב מאנשים ברחוב, זוכה להיות מבורכת , אשה שמוכנה לסכן את העולם הבא שלה רק כדי להיראות יפה כלפי חוץ לא רק שמפסידה את הברכה אלא שאינה יודעת מה היא מפסידה וכבר שמענו עדויות של נשים שמתו מוות קליני וסיפרו דברים מחרידים על הפאות אבל אין מביאין ראייה מן המתים.

אסור לפסוק באופן גורף או לאסור מכל וכל את הפיאות משום שאשתו של החזון איש הלכה עם פאה, אמא של החזון איש הלכה עם פאה , אשתו של הרב בריסק הלכה עם פאה, כמעט כל הנשים של ראשי הישיבות הספרדים הולכים עם פיאות , גם הרב משאש (הרב הספרדי של ירושלים) וכן אשתו של הרב בן ציון אבא שאול הלכה עם פאה , לכן צריך לדעת את ההלכה ולפנות בעדינות ולא בצורה של שנאת חינם בה נוהגים אך ורק בורים ועמי ארצות שאינם בקיאים בהלכה, הפאות שהותרו הן פיאות קצרות ומכובדות  ולא פיאות חלקות או מסולסלות ומעוצבות שמושכות תשומת לב,

כבר אמרו חז"ל: "שיער באשה ערווה" משמע שכשהשיער נראה לעין הוא מושך תשומת לב כמו דבר שבערווה שמושך תשומת לב , כמו דברים שבפריצות שמושכים תשומת לב, לכן יש רבנים בעדות ומגזרים מסויימים שמתירים לחבוש פיאה אבל אך ורק פיאה המותרת בהלכה, פיאת קש קצרה ולא פיאת "קסטם" מודרנית ארוכה ומושכת עין,  ולא פיאה של עבודה זרה ! דבר נוסף שחשוב לבדוק ולא כדאי לקחת סיכון בו, רוב הפיאות מגיעות מהודו ומהמזרח הרחוק שם הם עובדים את הבודהה ומקריבים לו את השיער שלהם והפיאות של השיער הטבעי כמעט כולן מורכבות מאותו שיער שמוקרב לעבודה זרה (כך טען יבואן פיאות ידוע בפני הרב בן ציון מוצפי והרב מוצפי מדבר על זה , צירפתי לך קישור למטה את מוזמנת לשמוע את כבוד הרב מדבר על זה)

אשה ספרדיה שרוצה לשים פאה נכרית צריכה לשאול את הרב שלה אם מותר לה לשים פאה נכרית או אסור לה, גם מי שהתיר ללבוש פיאה נכרית לא התיר ללבוש פיאה של "קסטם" מודרנית ארוכה ויפה, לדעתי אשה שהולכת עם פאה יפה שאסורה בהלכה ברחוב מושכת עיניים של גברים אחרים מכל הכיוונים , נכון שגבר מחוייב לשמור על העיניים שלו, אבל בדיוק באותה מידה שאסור לאשה ללכת בחוסר צניעות כי זה גורם לאנשים להפנות מבט ולהיכשל בה, כך אין מן הראוי שאשה תלך כמו היפייפיה הנרדמת בחוצות העיר ותכשיל את בני ישראל ביופייה, יופייה של האשה צריך להיות שמור לבעלה, לכן אשה שהולכת שלא בצניעות עשויה ליתן על כך את הדין ויש לה גדר של "מכשילת הרבים"

אמרו חז"ל: "כל המכשיל את הרבים אין מספיקין בידו לעשות תשובה" , אבל לפני שאת מחליטה אם ללכת עם פאה או לא, אני חושב שיש משהו חשוב יותר שכדאי שתעשי לך, תעשי לך רב ! או רבנית ! אל תסתמכי על תשובות באינטרנט, החיים שלך הרבה יותר רציניים וחשובים מעצות נחמדות ברשת, העצות מועילות ומחכימות אבל אין דבר נפלא יותר מרבנית צמודה שאת יכולה להתייעץ איתה, רבנית אחת לא 10, את מוזמנת לצפות בקטע הקצר הבא:
 
"איך אפשר בלי רב? - רביד נגר" ואני בטוח שתקבלי חומר נפלא למחשבה בעניין. כמו כן בגלל ששאלת שאלה חשובה, שחשוב שגם אחרים ידעו את התשובה עליך, אני מצרף לך רשימה של קישורים להרצאות לשמיעה וצפייה בנושא הפאה הנכרית והחומרה שבדבר. אין לי ספק שאם תצפי בכל הקטעים הנ"ל , תחשבי פעמיים לפני שתחליטי ללבוש פיאה. אם עדיין יהיו לך שאלות נוספות את מוזמנת לשאול ולקבל תשובה בגובה העיניים.

הרב עובדיה יוסף מדבר על חומרת הפאה הנכרית - לצפייה
בזכות אשה שקבלה על עצמה קבלה המחלה התרפאה - שמיעה
כמעט כל הפאה מורכבות משיער שהוקרב לעבודה זרה - לשמיעה (הרב מוצפי)
האם מותר לאשה חרדית  לחבוש פיאה (הרב פורת)  - לשמיעה
הרב מוצפי - האם מותר לחבוש פיאה?
מידע חשוב בנושא הפאה הנוכרית.שלח לחבר
מדורג 5 מתוך 5, דרגו 37

דווח על בעיה